2022 ACTIVITAT I RESULTATS ASSISTENCIALS

Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació

Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació
Ciutats i Comunitats Sostenibles
Reducció de les Desigualtats

L’Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació  és una clínica especialment pensada i dissenyada per tal d’oferir el millor diagnòstic i els tractaments més avançats per donar resposta als problemes funcionals, tant motors com cognitius i conductuals, que afecten a les persones que pateixen una malaltia neurològica o algun tipus de trastorn neuropsiquiàtric.

S’organitza en diferents clíniques especialitzades:

Clínica del Neurodesenvolupament.
Clínica de l’Ictus i Dany Cerebral Adquirit.
Clínica del Parkinson i altres trastorns del moviment.
Clínica de la salut mental.
Clínica de la Memòria.
Clínica de la fibromiàlgia i del dolor neuropàtic.

Clínica de Protèsica Avançada i Neurorehabilitació

L’Institut de Salut Cerebal i Neurorehabilitació ha incorporat un nou servei especialitzat durant 2022, la Clínica de Protèsica Avançada i Neurorehabilitació, un fet pioner, innovador i clarament diferencial que proporciona un abordatge i un tractament integral per a la persona que necessita una protetització per al desenvolupament de la vida diària.

Es calcula que només el 30% dels pacients amputats saben fer un ús correcte de la seva pròtesi. Per això és tan necessari un servei d’aquestes característiques, format per un equip multidisciplinari expert en protetització i neurorehabilitació, i que ofereix un acompanyament integral en el procés de decisió d’una pròtesis, d’adaptació, de rehabilitació pre i post a més d’un seguiment psicològic de la persona i del seu entorn durant l’adaptació a la pròtesi.

DADES D’ACTIVITAT DE L’INSTITUT DE SALUT CEREBRAL I NEUROREHABILITACIÓ

Durant l’any 2022 hi ha estat ateses 1.168 persones, de les quals el 27% són menors de 30 anys.

ACTIVITAT TOTAL 2022
Pacients Atesos per Procedència1.168
Catalunya (84%)981
Altres CCAA (8,2%)96
Altres països (7,8%)91
Pacients Atesos per Edat i Sexe
Pacients deDones/nenesHomes/nensambdós%
De 0 a 16 anys6810917715,15%
De 17 a 30 anys696913811,82%
De 31 a 45 anys9211320517,55%
De 46 a 60 anys10914024921,32%
Més de 60 anys18421539934,16%
Total5226461.168
%44,69%55,31%
L’activitat desenvolupada al llarg de 2022 s’ha vist encara afectada per la pandèmia de la Covid‑19 al primer trimestre, tot i que l’impacte ha estat menor que al 2021. Malgrat això, en conjunt s’han aconseguit uns bons nivells d’activitat, que s’agrupen segons es detalla en la següent taula:
ACTIVIDAD ASISTENCIAL EV. 2018-2022 (GB-ISCiN)
ACT. AMBULATÒRIA2019202020212022Variació 2022-21
Entrenament i Millora19.09317.05826.27726.066-0,80%
Logopèdia2.6083.0094.5215.04011,48%
Tractaments GNPC®434614699-32,19%
Musicoteràpia831267141.04846,78%
Neuropsicologia/psicologia2.9133.4293.8335.04931,72%
Exploracions / tests1069612818645,31%
Primeres visites28934951167431,90%
Visites successives / família / escola91377647064336,81%
PACIENTS ATESOS7357909971.16817,15%
FETS DESTACATS

Conveni de col·laboració amb el Culinary Institute of Barcelona

S’ha establert un conveni de col·laboració amb el Culinary Institute of Barcelona (CIB) pel qual professionals de l’Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació ofereixen als alumnes de l’escola de cuina, d’una banda, sessions de formació amb objectius preventius i de promoció de la salut cerebral, i de l’altra, sessions d’atenció i acompanyament emocional als alumnes que ho requereixin a través de la Clínica de les Emocions i la Conducta. En total s’han realitzat 6 tallers.

Webinars “Neurodesenvolupament i Escola”

Dins el compromís social també present a Guttmann Barcelona i des de l’Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació, s’ha posat en marxa una nova iniciativa especialment pensada per a professionals del món de l’educació, per oferir informació sobre el procés de desenvolupament neurològic dels infants i com aquest influeix en els aprenentatges escolars. Així vàrem inaugurat un nou cicle de Webinars “Neurodesenvolupament i Escola” amb un total de 4 sessions temàtiques amb un total de 1.750 participants en les que s’han abordat els següents temes:

  • Desenvolupament cognitiu i aprenentatge
  • Dislèxia o les dificultats en la lectura i l’escriptura
  • Dèficit d’atenció a l’aula
  • Altes capacitats intel·lectuals

Programa d’Iniciació a la pràctica del Mindfulness i la Meditació

S’ha dissenyat i posat en marxa aquest programa específicament pensat per a persones amb una lesió d’origen neurològic, que consta de 8 sessions d’1,5 hores de durada destinat a l’entrenament i la pràctica d’aquesta tècnica per a la millora del benestar emocional.

Prova pilot d’un nou programa de Telerehabilitació

S’ha realitzat una prova pilot d’un nou programa de Telerehabilitació (Mindmotion) per valorar-ne l’acollida entre els pacients i plantejar la possibilitat d’integrar-la en els diferents plans terapèutics. A més, s’han iniciat els grups de mobilitat funcional dins el Programa d’entrenament i millora i s’ha incorporat un nou software de Realitat Virtual per al programa de Neuromodulació del dolor.

Col·laboració amb HM Hospitals en l’àrea de Neuropsicologia Infantil

Durant 2022 s’ha continuat col·laborant amb HM Hospitals en l’àrea de neuropsicologia infantil, especialment en els trastorns de l’aprenentatge i neurodesenvolupament.

Estimulació cranial no invasiva

S’ha potenciat l’estimulació cranial no invasiva en els diferents programes terapèutics definits, el que ens ha permès un creixement en l’àmbit de la psiquiatria.

Xerrades Àgora Guttmann Barcelona

Hem donat continuïtat al cicle de xerrades Àgora Guttmann Barcelona en les que han participat 2.423 persones, entre les modalitats presencials i telemàtiques, i en les que s’han abordat temes socials i assistencials, com les Neurotecnologies aplicades a la Rehabilitació, els Trastorns per dèficit d’atenció en infants amb o sense hiperactivitat, els Canvis en la normativa de la capacitat jurídica per al suport de les persones amb discapacitat, el programa Vida Activa i els Trastorns conductuals en les persones amb un traumatisme cranioencefàlic.