2023 ACTIVITAT I RESULTATS ASSISTENCIALS

Guttmann Barcelona – Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació

Guttmann Barcelona
Ciutats i Comunitats Sostenibles
Reducció de les Desigualtats

L’Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació  és una clínica especialment pensada i dissenyada per tal d’oferir el millor diagnòstic i els tractaments més avançats per donar resposta als problemes funcionals, tant motors com cognitius i conductuals, que afecten a les persones que pateixen una malaltia neurològica o algun tipus de trastorn neuropsiquiàtric.

S’organitza en diferents clíniques especialitzades:

Clínica del Neurodesenvolupament.
Clínica de l’Ictus i Dany Cerebral Adquirit.
Clínica del Parkinson i altres trastorns del moviment.
Clínica de la salut mental.
Clínica de la Memòria.
Clínica de la fibromiàlgia i del dolor neuropàtic.
– Clínica de Protèsica Avançada i Neurorehabilitació


DADES D’ACTIVITAT DE L’INSTITUT DE SALUT CEREBRAL I NEUROREHABILITACIÓ

Durant l’any 2023 hi ha estat ateses 1.336 persones, de les quals el 33,16% són menors de 30 anys.

ACTIVITAT TOTAL 2023
Pacients Atesos per Procedència1.336
Catalunya (84%)1.183
Altres CCAA (8,2%)70
Altres països (7,8%)83
Pacients Atesos per Edat i Sexe
Pacients deDones/nenesHomes/nensambdós%
De 0 a 16 anys9516726219,61%
De 17 a 30 anys8010118113,55%
De 31 a 45 anys10212823017,22%
De 46 a 60 anys12516829321,93%
Més de 60 anys16220837027,69%
Total5647721.336
%42,22%57,78%
Al 2023 s’han aconseguit uns bons nivells d’activitat, que s’agrupen segons es detalla en la següent taula, on ho comparem amb dades dels anys anteriors:
ACTIVIDAD ASISTENCIAL EV. 2020-2023 (GB-ISCiN)
ACT. AMBULATÒRIA2020202120222023
Entrenament i Millora17.05826.27726.06629.482
Logopèdia3.0094.5215.0406.077
Tractaments GNPC®4614699102
Musicoteràpia1267141.048997
Neuropsicologia/psicologia3.4293.8335.0496.199
Exploracions / tests96128186196
Primeres visites349511674574
Visites successives / família / escola776470643756
PACIENTS ATESOS7909971.1681.336
FETS DESTACATS

El Dr. Joan A. Camprodon s’incorpora a l’equip com a assesor científic per a a innovació en l’àmbit de la Salut Mental

Amb l’objectiu de continuar avançant en la línia de la promoció de l’abordatge multidisciplinari i d’innovació en l’àmbit de la Salut Mental a l’Institut de Salut Cerebral i Neurorehabilitació (ISCiN), hem signat un conveni amb el Dr. Joan A. Camprodon, cap de la Divisió de Neuropsiquiatria de l’Hospital General de Massachusetts i professor associat de Psiquiatria de la Harvard Medical School. 

Programa Hanen per a famílies d’infants amb Trastorn de l’Espectre de l’Autisme

Es desenvolupa la primera edició del programa Hanen per a famílies d’infants amb Trastorn de l’Espectre de l’Autisme, que pretén formar sobre com millorar les habilitats comunicatives i de socialització dels fills. 

Webinars “Neurodesenvolupament i Escola”

Els webinars dedicats a la comunitat educativa han continuat celebrant-se amb una molt bona acollida per part del professorat, amb un total de 3.015 inscrits. 

Prorama Motxila Viatgera

Iniciem la Motxilla Viatgera d´Habilitats Socials, un programa destinat a infants amb dificultats en les habilitats socials que, a través del treball grupal, ofereix eines per millorar les relacions amb els iguals, la gestió dels conflictes i potenciar una comunicació assertiva. 

Nou software de Realitat Virtual

Hem iniciat els grups de mobilitat funcional dins el Programa d’entrenament i millora i s’ha incorporat un nou software de Realitat Virtual per al programa de Neuromodulació del dolor.